انتخاب رنگ‌ برای اتاق‌ها معمولا یک انتخاب سخت است. راهنمایی‌هایی برای انتخاب رنگ مناسب یک اتاق وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. در این اینجا نظر یک طراح داخلی به نام کورتنی لک (Courtney Lake) را در مورد آنچه قبل از انتخاب رنگ خانه باید دانست، جویا شده‌ایم. با بنیتا همراه باشید. توجه داشته باشید که اگر خانه‌ی شما کوچک است و امکان مجزا کردن بعضی قسمت‌ها را از یکدیگر ندارید، می توانید با استفاده از کاغذ های رنگی بخش های مختلف پذیرایی را از هم مجزا کنید.

اتاق غذاخوری

انتخاب رنگ‌های مایل به خاکی برای اتاق غذاخوری، بسیار پرطرفدار است. این رنگ نه‌تنها حس گرما را منتقل می‌کند بلکه تنوع بسیاری از روشن تا تیره، دارد. با استفاده از روانشناسی رنگ‌ها، رنگ‌هایی مانند نارنجی و قرمز تحریک‌کننده هستند و اشتها را افزایش می‌دهند. از طرف دیگر در این طیف رنگ، آبی و رنگ‌هایی مانند آن، اشتها را کم می‌کند. درنتیجه این تصور وجود دارد که رنگ‌های ملایم انتخاب مناسب‌تری برای اتاق غذاخوری هستند.
رنگ آشپزخانه

اگر رنگ آشپزخانه با رنگ کابینت‌ها، که کابینت‌ها گران‌ترین تجهیزات یک آشپزخانه هستند، هماهنگ (ست) کنیم، خیلی بهتر است. رنگ‌هایی با تن خاکی مانند قهوه‌ای، هلویی و زرد، رنگ‌های محبوبی برای آشپزخانه می‌باشند. رنگ‌های گرمی مانند قرمز آجری به‌خصوص اگر به‌صورت سایه‌روشن استفاده شود می‌تواند نمای زیبایی به آشپزخانه بدهد. کورتنی لک، آشپزخانه را به‌صورت راه‌راه رنگ‌آمیزی می‌کند و این را به‌عنوان قانون ثابتی می‌داند. وی معتقد است این قانون ساده باعث می‌شود طیف کاملی از رنگ‌ها، نوشیدن قهوه صبحانه را دلپذیرتر می‌کند.

رنگ‌های سبز و آبی انتخاب خوبی برای آشپزخانه نیستند، به‌خصوص اگر سایه کم‌رنگ داشته باشند. البته گاهی اوقات، سبز تیره و آبی می‌تواند به شکل مناسبی در آشپزخانه به‌کاربرده شود.

لک می‌گوید تجربه‌های زیادی را در طراحی رنگ دارد به همین دلیل معتقد است، رنگ آشپزخانه باید کمی کلاسیک‌تر باشد. وی می‌گوید: «من دوست دارم آشپزخانه یک زمینه سفید با سایه‌هایی کرمی یا خاکستری مایل به قهوه‌ای مانند سنگ مرمر داشته». این نمایی است که هیچ‌وقت قدیمی نمی‌شود و با کمی تغییر دوباره به‌روز خواهد شد. لک آشپزخانه‌ای را اخیرا طراحی کرده است که هرکس با هر سلیقه‌ای آن را می‌پسندد.
اتاق نشیمن


رنگ اتاق نشیمن بهتر است با توجه به اندازه اتاق و میزان نور آن انتخاب شود. روحیات شما نیز در انتخاب رنگ اتاق نشیمن تأثیر دارد. رنگ‌های روشن اتاق را بزرگ‌تر نشان می‌دهد، اما رنگ‌های تیره هم زیبایی خاص خودشان را دارند و اتاق را گرم‌تر و دل‌نشین‌تر می‌کنند.

رنگ‌های گرم، برای اتاق نشیمن مناسب هستند، چه رنگ‌های روشنی مانند بژ، کرم و ترکیبات زرد که نمایی جذاب دارند و چه رنگ‌هایی سردتر مانند خاکستری که ظاهری رسمی را به اتاق نشیمن می‌دهند. رنگ‌های بسیار تند مانند قرمز، معمولا انتخاب خوبی برای اتاق نشیمن نیستند؛ زیرا این قبیل رنگ‌ها، تحریک‌کننده هستند. رنگ‌هایی با سایه‌ی بنفش و خرمایی می‌تواند گزینه مناسب‌تری برای اتاق نشیمن باشد.

با الهام گرفتن از آسمان، دریا، زمین و آتش می‌توان گستره‌ای از رنگ‌ها با سایه‌های مختلف را انتخاب کرد. آبی، رنگ موردعلاقه کورتنی برای اتاق نشیمن است. کورتنی اشاره می‌کند که رنگ آبی با پایه‌ی خاکستری زمینه‌ی گرم‌تری نسبت به آبی روشن دارد. ترکیب مقدار کمی رنگ خاکستری با رنگ آبی بسیار چشم‌گیر خواهد شد. این ترکیب رنگی هم‌زمان گرما و سرما را القا می‌کند. حال اگر ترکیبی از نارنجی پرتقالی یا خاکستری را به آن اضافه کنیم، اتاق رنگی و مدرنی خواهیم داشت.
حمام

برای انتخاب رنگ حمام، روحیه کلی شما باید در نظر گرفته شود. رنگ‌های روشن و سایه‌های طبیعی مانند آبی روشن، سبز فیروزه‌ای و سایه‌های خاکی روشن بسیار عامه‌پسند هستند، زیرا حس آرامش چشمه‌های طبیعی را با خود به همراه دارند.

کورتنی لک معتقد است، حمام قسمتی از خانه است که باید رمانتیک باشد، به همین دلیل او سایه‌های خاکستری را بیشتر می‌پسندد. «در حمام اغلب از نور طبیعی استفاده نمی‌شود و معمولا احتیاج به نورپردازی دارد بنابراین چرا مانند صحنه‌های تئاتر از رنگ‌های تیره در حمام استفاده نکنیم؟». خاکستری، رنگ انتخابی کورتنی برای حمام است. ترکیب خاکستری با پایه‌ی قهوه‌ای انعکاس گرم‌تری خواهد داشت به‌خصوص اگر از سنگ‌های طبیعی و چوب نیز در دکوراسیون حمام استفاده شود.

اگر حمام زیاد بزرگ نیست، سعی کنید از رنگ‌های تیره استفاده نکنید؛ زیرا این رنگ‌ها فضا را کوچک‌تر نشان می‌دهد. هرچند رنگ‌های تیره نمای چشم‌گیرتری را به حمام می‌دهند. درنهایت، ازآنجایی‌که حمام قسمت کوچکی از خانه است، می‌توانید رنگ آن را متناسب با سلیقه‌ی شخصی‌تان، انتخاب کنید.
اتاق‌خواب

رنگ‌های آرامش‌بخش مانند آبی، سبز و خاکی روشن، بهترین انتخاب برای اتاق‌خواب هستند. سعی کنید از انتخاب رنگ‌هایی نامطلوب مانند قرمز، زرد روشن و رنگ‌های تند دیگر اجتناب کنید؛ زیرا این رنگ‌ها محرک بوده و برای مکان استراحت، مانند اتاق‌خواب مناسب نیستند. در عوض می‌توان با استفاده از رنگ‌هایی مانند بنفش، هلویی و صورتی نمایی عاشقانه را خلق کرد.

(بازدید شده ۱۰۳ بار, بازدید امروز ۱)