انتخاب آغاز بهار به عنوان شروع سال نو در سرزمین ما می­‌تواند حکایت از آن داشته باشد که این فصل از قرن­‌ها پیش و از زمان نیاکانمان جایگاه ویژه‌­ای در میان ما داشته است. در واقع همراه با سال نو، فرا رسیدن بهار است که جشن گرفته می‌شود و برای آن هر کدام از ما به نوعی از هفته­‌ها قبل آماده می‌­شویم، از خرید لباس نو تا خانه­ تکانی تقریبا بخش جدانشدنی مقدمات این جشن است. برخی هم دوست دارند که علاوه بر رخت و لباس خود به خانه­‌هایشان هم جلوه‌­ای نو و متفاوت بدهند؛ ولی در این تغییر دکوراسیون­‌ها تقریبا هیچ‌گاه نمی­‌بینیم که نشانه‌­ای از این تغییر فصل دیده شود. در حالی‌که که با تغییر تم رنگ‌ها به سمت رنگ‌های سرد و برخی رنگ‌های خنثی، می‌­توانیم حس خنکی را به فضای منزل بیاوریم و حتی با گرم‌­تر شدن فصل، تحمل این گرما را برای خود آسان‌تر سازیم.

پرده­‌ها

پرد‌‌‌‌‌ه‌­ها در جلو‌ه‌­ی خانه‌ها تاثیر قابل توجهی دارند و تغییر آ‌ن‌ها در تغییر حال و هوای خانه به شدت تاثیرگذار است. سعی کنید به جای خریدن یک پرده‌­ی مجلل و باشکوه، پرده­‌ی ارزان‌تری انتخاب کنید ولی در دو تم رنگی متفاوت. در واقع یک پرده مناسب فصل‌های گرم بهار و تابستان و یک پرده مناسب پاییز و زمستان سرد. اگر ست کردن آن با مبل‌ها و سایر وسایل خانه سخت است و یا سلیقه‌­تان پرده­‌های مجلل است، می­‌توانید از این ترفند تنها برای اتاق خواب خود استفاده کنید و به راحتی آن را تنها با روتختی خود ست کنید. رنگ‌های آبی آسمانی، بنفش­‌هایی که رنگ غالبشان به سمت آبی می­‌رود، سبزها  و بخصوص سبزهای چمنی، رنگ‌­های مناسبی برای این تم هستند. اگر فکر می­‌کنید این رنگ‌ها با دکوراسیون کلی خانه هماهنگ نیست می­‌توانید از پرده­‌های سفید، مخصوصا از جنس­‌های نازک، که به شدت حس خنکی را القا می­‌کنند استفاده کنید.


 روتختی­‌ها

رنگ روتختی­‌ها را مانند پرده­‌ها عوض کنید. اگر فکر می­‌کنید هزینه­‌ی آن برایتان سنگین است از روتختی­‌های ملافه مانند، که ارزان‌تر هستند، استفاده کنید. هرگز فکر نکنید که دکوراسیون زیبا و تاثیرگذار داشتن لزوما به معنای خریدن وسایل گران­قیمت است، بلکه داشتن چنین خصوصیتی بیشتر به خلاقیت و ذوق و سلیقه‌­ی شما بستگی دارد


کوسن‌ها

از کوسن­‌هایی با رنگ­‌های سرد و خنثی و طرح­‌های شادتر استفاده کنید. همچنین می­‌توانید از پتو­های نازک یا بافتنی و تزئینی بر روی دسته­‌های مبل برای ایجاد بازی رنگی بهره بگیرید.


تزئینات

یکی از کارهایی که می‌­توانید انجام دهید این است که در کنار تابلوهای بزرگ و احتمالا گران قیمت خود چند تابلوی کوچک با تم رنگ‌های مختلف داشته باشید. این تابلوها می­‌توانند طرح­‌های کاملا ساده‌­ای داشته باشند. همچنین چند شیء تزئینی چینی، شیشه­‌ای، سفالی یا مجسمه­‌هایی با متریال‌­ها و رنگ­بندی‌­های مختلف. با تغییر دکوراسیون خود این اشیا را هم تغییر دهید. خواهید دید که تغییر همین اشیای کوچک چقدر در عوض کردن حال و هوای خانه‌­تان تاثیرگذار خواهد بود.

گل­‌ها

گل‌­ها و گیاهان را هرگز فراموش نکنید. مطمئنا هیچ کدام از المان‌های ذکرشده به اندازه­‌ی گل‌ها نمی‌­توانند فضای خانه­‌ی شما را بهاری کنند و طراوت را به همراه داشته باشند. همیشه چند شاخه گل بر روی میز یا در اتاق خوابتان قرار دهید. اگر گیاهان بادوام را ترجیح می‌­دهید از گیاهان ریشه‌دار استفاده کنید. در صورتی که خانه یا آپارتمان­تان از نور کافی برخوردار است می‌توانید گیاهان گلدار را جایگزین گل‌های شاخه­‌ای کنید، زیرا اصولا این نوع گیاهان به نور زیادی احتیاج دارند. در غیر این صورت از گیاهان بدون گل استفاده کنید. می­‌توانید از فروشنده­ برای خرید گیاه مناسب با نور منزلتان راهنمایی بخواهید. حتی می­‌توانید دانه­‌هایی که برای نوروز سبز می­‌کنید را در خاک بکارید، زیرا این‌گونه عمر سبزه شما طولانی‌­تر خواهد بود و بدون هیچ هزینه­‌ای یک گیاه سبز خواهید داشت

 

(بازدید شده ۸۰ بار, بازدید امروز ۱)