اگر شما یک مجموعه مبلمان چوبی خوب خریداری کرده‌اید و یا پدر و مادرتان آن را به شما هدیه داده‌اند، حتماً یکی از دغدغه‌های‌تان این است که چه‌کار کنید تا مبلمان کهنه و قدیمی به نظر نیاید. آیا واقعاً می‌توان با یک اسپری براق‌کننده کاری کرد که در نگاه اول مبلمان براق و تمیز به نظر برسد؟ با گذشت زمان، تجمع گرد و خاک، روغن و غبار می‌تواند رنگ چوب را تیره کند. یک تمیزکننده خوب نه‌ تنها به زیباسازی چوب کمک می‌کند، بلکه باعث افزایش طول عمر مبلمان مورد علاقه شما نیز خواهد شد.

یکی از روش‌های تمیز کردن مبلمان‌های چوبی، روش سبز است که برای استفاده بر روی سطوح چوبی بسیار ایمن است که ترکیب یک پاک‌کننده قدیمی و خوب یعنی ترکیب آب و سرکه است. هر چند سرکه یک تمیزکننده بسیار ملایم است، اما بهتر است برای بار اول مقداری از آن را بر روی بخش کوچکی از چوب کم‌رنگ تست کنید.

برای آگاهی بیشتر شما، ما در اینجا به چند روش که در تمیزی و زدودن خاک و دوده از مبلمان مؤثر است، اشاره می‌کنیم.
مراحل تمیز کردن مبلمان:
۱- جمع‌آوری وسایل تمیز کردن


تمیز کردن مبلمان چوبی بسیار راحت است. جاروبرقی و یک سطل که حداقل یک گالن آب را در خود جا دهد، مقداری پارچه نرم و تمیز بدون استفاده مانند پارچه‌های میکرو فایبر (مطمئن شوید پارچه‌هایی را که انتخاب کرده‌اید در ترکیب با محصولات پاک‌کننده به چوب آسیب نمی‌زنند)، سرکه سفید، مقداری روغن سبزی‌های و یا روغن‌ زیتون برای براق کردن سطح چوب، همه آن چیزی است که شما لازم دارید.
۲- آماده کردن فضا برای پاک‌سازی مبلمان‌های چوبی

ممکن است در ساخت مبلمان از فلز استفاده‌ شده باشد و یا از چوب در فضای آشپزخانه استفاده شود. بنابراین، برای اینکه کارتان ساده‌تر شود نیاز به باز کردن فضا برای دسترسی بهتر به چوب مثلاً باز کردن دستگیره‌های فلزی خواهید داشت. اگر فکر می‌کنید باز کردن این دستگیره‌ها کار شما نیست و ممکن است به چوب آسیب بزنید، بهتر است از این کار صرف‌ نظر کنید. همه‌ چیزهایی را که نیاز به تمیز کردن دارند مانند بالش، کوسن، لامپ و اشیاء دیگر را جدا کنید. اگر لازم شد کمی مبل‌ها را از دیوار دور کنید تا دسترسی بهتری داشته باشید.
۳- با جاروبرقی، گردوغبار روی مبلمان را تمیز کنید


از برس مخصوص جاروبرقی برای تمیز کردن سطح و شکاف‌های مبلمان استفاده کنید. از برس‌های چرخشی برای تمیز کردن لوازم منزل استفاده نکنید زیرا باعث خش افتادن بر روی آن‌ها می‌شود. قاب‌های چوبی را با استفاده از یک پارچه مرطوب و به‌ آرامی تمیز کنید. برای تمیزی بهتر مبلمان، ابتدا کوسن‌ها را از روی آن بردارید تا بهتر بتوانید جاروبرقی بکشید.
۴- تمیز کردن مبلمان چوبی با استفاده از سرکه و آب


در یک سطل، مخلوط نصف فنجان سرکه سفید به همراه نیم گالن آب گرم بریزید. برای سطوح بزرگ‌تر، این مقدار دو برابر می شود. می‌توانید مخلوط حاصل را بر روی یک پارچه کهنه اسپری کنید و یا پارچه را در سطل فرو برده و سپس آن را کاملاً فشار دهید تا آبش گرفته شود. مراقب باشید، استفاده بیش‌ از حد از آب، باعث نفوذ آن در چوب و آسیب رساندن به آن شود. با پارچه مرطوب و با حرکات دایره‌ای چوب را پاک‌کنید. اگر پارچه خیلی کثیف شد، آن را بشویید و یا از یک پارچه تمیز دیگر استفاده کنید و این کار را تا پاک‌سازی کامل ادامه دهید.
۵- رسیدگی نهایی برای حذف رطوبت


یک پارچه تمیز بردارید و یک‌بار دیگر چوب را تمیز کنید. با حرکت دورانی بر روی سطح چوب می‌توانید هم رطوبت اضافی چوب را بگیرید و هم مبلمان را بیشتر برق بیندازید. اگر جاهایی از مبلمان هنوز تمیز نشده، مراحل شستشو را یک‌بار دیگر تکرار کنید. در پایان این مرحله باید مطمئن باشید که هیچ‌گونه رطوبت و گرد و خاکی وجود ندارد.

۶- استفاده از سرکه و روغن‌ زیتون به‌عنوان یک براق‌کننده مبلمان


یک یا دو بار در سال، برای احیای چوب از این ترکیب استفاده کنید. هر چند از روغن‌ نباتی هم می‌توانید استفاده کنید، اما روغن‌ زیتون می‌تواند انتخاب بهتری باشد. مخلوط یک‌چهارم فنجان روغن‌ زیتون را به یک‌چهارم فنجان سرکه سفید اضافه کرده و با استفاده از یک پارچه نرم، مقدار کمی از مخلوط را روی سطح چوب بکشید، این کار به درخشش چوب کمک می‌کند. ممکن است روغن باعث باقی ماندن رطوبت در چوب شود بنابراین قبل از استفاده آن را بر روی یک قسمت کوچک تست کنید.
مراقبت خوب، چوب تمیز

بخشی از تعمیر و نگهداری چوب به جلادهی آن بستگی دارد. اینکه موادی که برای جلادهی چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد، روغن یا رنگ است. از چوب‌های جنگلی جلا داده‌شده استفاده‌ شده است؟ و یا از یک چوب خاص (مانند بامبو) که ممکن است هر از چند گاهی دوباره به مرطوب‌کننده نیاز پیدا کند؟ دستورالعمل‌ها برای مراقبت مناسب از هرکدام متفاوت بوده و باید از سازنده آن کمک بگیرید. هدف از براق کردن چوب، بازگرداندن دوام به آن است اما باید مطمئن باشید که موادی که استفاده می‌کنید، مخصوص چوب باشد.

گزینه دیگر استفاده از یک جلادهنده مبتنی بر روغن است، اما روغن ممکن است جلادهنده مؤثری نباشد. هر کاری که می‌کنید، چوب نباید در پایان کار آغشته به روغن به نظر بیاید. پس بهتر است از یک جلادهنده روغنی بر روی یک سطح مومی استفاده کنید. بهتر است چوب رنگ‌شده را به‌طور منظم گردگیری کرده و با استفاده از یک پارچه مرطوب، آن را تمیز کنید. روش‌های زیادی برای نگهداری و تعمیر مبلمان وجود دارد که شما می‌توانید با یادگیری آن‌ها به طول عمر مبلمان خود اضافه کنید. سعی کنید برای حفظ مبلمان چوبی، آن‌ها را از نور مستقیم خورشید دور نگهدارید و یا آن‌ها را در محلی قرار دهید که حداقل نور به آن بتابد. آن‌ها را در مناطقی که رطوبت بیش‌ از حد دارند قرار ندهید. علاوه بر این، گردگیری منظم مانع تجمع گرد و خاک می‌شود. از پارچه‌هایی که باعث ایجاد خش و خط برروی سطح چوب می‌شوند برای تمیز کردن استفاده نکنید

 

(بازدید شده ۵۵ بار, بازدید امروز ۱)